Vliv fyzické kondice na kvalitu spánku

05.04.2023

Fyzická zdatnost zlepšuje kvalitu života ve všech směrech. Pojďme se podívat jaký vliv má přímo na kvalitu spánku.

Již déle než 2 roky využívám ouraring. Skvělá pomůcka, díky které mohu sledovat mnoho faktorů, které přímo ovlivňují kvalitu spánku a celkový wellbeing. Silovému tréninku a obecně fyzickému cvičení se aktivně věnuji již více než 10 let. Troufám si tvrdit, že jsem na tom velmi dobře. Nebo ne? Pojďme se podívat detailněji.

V prosinci mi bylo 35 a porovnával jsem statistiky ze svého ouraringu s dalšími lidmi z okolí. Různých věků a trénovanosti. Někteří z nich měli staty lepší jiní zase horší. Našlo se pár jedinců, kteří je ale měli opravdu špičkové oproti mě.

Tady začalo bádání, co dělám jinak. Uběhly asi 2 týdny zkoumání, co nás odlišuje. Většinu věcí mám kvalitnější než tito borci. Vlivy ovlivňující celkovou kvalitu života jako stravování, pravidelný spánek, stress manegment a celkový lifestyle u mě byl oproti ostatním nastaven kvalitněji a lépe. Cvičím aktivně 3-4x týdně. Tak kde je problém?

Fyzická kondice! Ano, i přes aktivní životní styl a pravidelný trénink má fyzická kondice nebyla na příliš dobré úrovni. Pročetl a prostudoval jsem další materiály a zjistil jsem, že se velmi málo či prakticky vůbec nedostávám v tréninku do maximálních tepů po delší dobu nežli pár sekund.

Takže v půlce prosince, v den svých 35 narozenin, jsem začal novou výzvu a případovou studii sám na sobě. Jaký vliv má fyzická kondice na kvalitu spánku a života obecně?

Co bylo prováděno:
Trénink 5x týdně 30-45 minut. 2 jednotky zaměřené na sílu pro nižší počty opakování s využitím komplexních cviků. Zařazeno vzpírání, tahy, dřepy a silová gymnastika. 3 jednotky kondice ve formě HIIT tréninků či crossfit wods.

Výsledky po 3 měsících se díky měření ouraringu jsou opravdu radikální. Osobně jsem až takové zlepšení za pouhé 3 měsíce tréninku nečekal. Lze to určitě přisoudit perfektně nastavenému lifestylu, který držím již roky a tak má tělo spousty prostoru pro růst.

Tabulka s přesnými hodnotami z ouraringu:

Závěrem - Buďte aktivní! Velmi doporučuji zařadit 2-3 pohybové aktivity týdně. Obecně nám všem chybí pohyb. Procházky a strávený čas venku a na nohách je neméně důležitý. Doporučuji alespoň hodinku každý den. Navíc čas strávený venku v přírodě nám přináší mnoho dalších benefitů.

Tomuto tématu se věnuji velmi aktivně poslední rok a je vždy dobré hledat nové cesty jak se posunout dále. Vždy se jde zlepšovat! Jsem velmi rád, že jsem to takto detailně prozkoumal sám na sobě. Nyní na tom již makají naši koučové v gymu, jak na sobě tak i se svými svěřenci. Tímto se všem omlouvám za trochu svižnější tréninky. :D

Propojení silového tréninku s tréninkem kondice a dýcháním. Práce s hrudním košem, bránicí a pánví nám přináší úžasné výsledky.

Děkuji za přečtení.

Petr Hess